Tűzvédelem
A tűzvédelem részletes szabályait a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény határozza meg.
E törvény fogalmi szinten rögzíti (4. § b) pont), hogy a tűzvédelem a tűz elleni védekezést jelenti, amely gyűjtőfogalom magában foglalja a tűzesetek megelőzését, a tűzoltási feladatok ellátását, a tűzvizsgálatot, valamint ezek feltételeinek biztosítását is.
Alábbi tevékenységek elvégzését vállalom:
- Tűvédelmi szabályzat készítése és folyamatos karbantartása, felülvizsgálat
- Tűzveszélyességi és kockázati osztályba sorolás
- Tűzriadó terv kidolgozása, valamint annak folyamatos felülvizsgálata
- Tűzvédelmi elméleti és gyakorlati oktatási tananyagának összeállítása
- Tűzvédelmi oktatások megtartása, nyilvántartása
- Beépített tűzvédelmi berendezések felülvizsgálata, karbantartása
- Munkaterületek rendszeres ellenőrzése és az észrevételek jelzése
- Tűzveszélyes munkavégzés feltételeinek meghatározása
- Tűzveszélyes anyagok tárolásának meghatározása és ellenőrzése
A tűzvédelmi törvény értelmében a gazdálkodó szervezetekkel szemben alapvetően az alábbi öt fő követelmény fogalmazható meg:
- Önmaguk kötelesek gondoskodni a tevékenységükkel kapcsolatos tűzvédelemről
- Megfelelő biztonságot kell nyújtaniuk azoknak, akiket foglalkoztatnak
- Rendeltetésszerű működésük során ne jelentsenek tűz- és robbanásveszélyt a környezetükre
- Az általuk létrehozott termékek, illetőleg szolgáltatásaik – ha azokat megfelelően veszik igénybe – ne veszélyeztessék a fogyasztót
- Teremtsék meg a tevékenységük során keletkezhető tűz és műszaki baleset észlelésének, jelzésének, eloltásának, elhárításának szervezeti, szervezési, személyi és tárgyi feltételeit.
Tehát a gazdálkodó szerveknek a létesítmények, az építmények, a technológiai rendszerek megvalósításával, üzemeltetésével, fejlesztésével összhangban gondoskodniuk kell a jogszabályokban és műszaki követelményekben meghatározott tűzvédelmi előírások megtartásáról, valamint a tevékenységi körükkel kapcsolatos veszélyhelyzetek megelőzésének és elhárításának feltételeiről.
Az üzemeltetőnek, illetve a tulajdonosnak e kötelezettsége körében fontos feladatai vannak, amelyek teljesítéséről a tűz- és robbanásveszély mértékétől függően megfelelő szervezettel, illetve tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy segítségével kell gondoskodniuk.